UTSTÄLLNING

Höst 2017

BIR SE U(U)CH Delphiniums Move-On Äg Lena Broms

BIM SE VCH Don´s Queens Vase Äg. Therese Olander

Domare: Maria Esbjörnsson, Kennel Bedraggler

Resultat FRK Östra utställning Älta Hundhall 17-11-04

 

Valpklass 1 Hanar

1.HP Miss Mallorys Power of Love äg Elsa Hilborn

2.HP Söklustens Deal Or No Deal äg. Sonja Gustavsson

3.HP Söklustens Dark Knight äg. Emmy Martin

 

Tikar

1.HP Söklustens Dressed For Success Äg Geir-Ove Andersen Charlotta Larsson

2.HP Miss Mallorys Miracle Of Love Äg. Linda Bornholm

3.HP Söklustens Daydreamer Äg. Anne-Lie Tronelius

4.HP Söklustens Drop Dead Beautiful Äg. Sara Marin

 

Valpklass 2

Hanar

1.HP Black Micas In Every Inch Äg. Therese Björn Bäckius

2.HP Engsboda Cape Of Good Hope Äg. Åsa Andersson

3.Engsboda My Hope Äg. Per Åkerström

 

Tikar

1.HP Black Mica´s In God We Trust Äg. Linda Edberg

2.HP Engsboda Hope For Willpower Äg. Lotta Eckers

3.HP Engsboda Faith Hope And Love Äg. Christina Engström

4.Caci´s Sweetness Is Your Weakness Äg Paula Andersson

 

Final valpklass 1

1 BIR HP Miss Mallorys Power of Love äg Elsa Hilborn

BIM HP Söklustens Dressed For Success Äg Geir-Ove Andersen Charlotta Larsson

 

Final Valpklass 2

BIR Black Mica´s In God We Trust Äg. Linda Edberg

BIM HP Black Micas In Every Inch Äg. Therese Björn Bäckius

 

Hanar

Juniorklass

1.HP Almanza King Of The Bling Äg. Jessica Turesson

2.HP Almanza Earthquake Äg. Elsa Hilborn

3.Red Mountain´s Absolute Pernod Äg. Stefan Ransed

 

Unghundsklass

1.HP Söklustens Code Black Äg. Rikard Mettävainio

2.Sort Guld Catch Your Breath Äg. Camilla Bäck

 

Bruks/Jaktklass

1.HP Engsboda The Black Is Back Äg. Sofia Rökke

 

Öppen Klass

1.HP Black Mariners Arcturus Äg. Elisabeth Mårtensson

2.HP Miss Mallory´s For Better Or Worse Äg Elsa Hilborn

3.HP RLD N SE VCH Chessex Por Favour Äg Johanna Anderkrans

4.Don´s Royal Ascot Äg. Susanne Wrang

 

Championklass

1.HP SE U(UCH) Delphiniums Move-On Äg Lena Broms

2.HP SE(U)CH Kvicksans Life Is A Rollercoaster Äg. Theresia Björn Bäckius

3.HP FI UCH SEU(U)CH SE VCH Comics Simply The Best Äg Yvonne Reuterswärd.

4.HP J SE U(U)CH O´Flanagans Red Mountain Rooiboos Äg Lotta Luciani

 

Bästa Hane

1.SE U(UCH) Delphiniums Move-On Äg Lena Broms

2.SE(U)CH Kvicksans Life Is A Rollercoaster Äg. Theresia Björn Bäckius

3.Black Mariners Arcturus Äg. Elisabeth Mårtensson

4.FI UCH SEU(U)CH SE VCH Comics Simply The Best Äg Yvonne Reuterswärd.

 

TIKAR

Juniorklass

1.HP Almanza Endless Discussion Äg Susanne Karlström

2.HP Black Mariners Black Pearl Äg Kerstin Borglund

3.HP Almanza Designed By Prada Äg Geir-Ove Andersen Charlotta Larsson

 

Unghundsklass

1.J Decourous Charming Corvette Äg. Camilla Norberg

 

Bruks/Jaktklass

1.J SE VCH Moonstruck Miss Saigon Äg. Linda Bornholm

 

Öppen klass

1.HP SE VCH Don´s Queens Vase Äg. Therese Olander

2.HP Don´s Caviar Black Caviar Äg. Lena Rösiö

3.HP Don´s Rattle `N`Roll Äg. Roger Malm

4.HP RLD A RLD F RLD M RLD N SE VCH Delphiniums Disillusion Äg. Alexandra Sveen

 

Championklass

1.HP SE U(U)CH Caci´s Hot And Spicy Äg Paula Andersson

 

Veteranklass

1.HP EE CH NO UCH SE U(U)CH SE VV-16 Black Mica´sFor God Sake Äg Linda Edberg

2.HP Söklustens Chocolate Pralin Äg Geir-Ove Andersen

3.HP LPI LPII Chessex Makin´Angel Smile Äg. Viveca Mesterton

 

Superveteran

1.HP LP1 Brilaros Dreamgirl Äg Viveca Mesterton

 

Bästa Tik

1.SE VCH Don´s Queens Vase Äg. Therese Olander

2.Almanza Endless Discussion Äg Susanne Karlström

3.EE CH NO UCH SE U(U)CH SE VV-16 Black Mica´s For God Sake Äg Linda Edberg

4.Don´s Caviar Black Caviar Äg. Lena Rösiö

 

FINALER

Bästa Junior 1.HP Almanza Endless Discussion Äg Susanne Karlström

Bruks/Jaktklass BIR J SE VCH Moonstruck Miss Saigon Äg. Linda Bornholm

BIM Veteranklass BIR EE CH NO UCH SE U(U)CH SE VV-16 Black Mica´s For God Sake Äg Linda Edberg

Superveteranklass BIR LP1 Brilaros Dreamgirl Äg Viveca Mesterton

 

BIR SE U(U)CH Delphiniums Move-On Äg Lena Broms

BIM SE VCH Don´s Queens Vase Äg. Therese Olander

Vår 2017

 

BIR DK VV-16 FI V-16 FI VV-16 NORD VV -16 SE U(U)CH SE U(U)CH SE VCH SE VV-16 Almanza Tough Enough Äg Lena Broms. BIM FI V-10 SEU(U)CH Wildzeal Rosa Multiflora Äg Christina Valsås 

Domare: Charlotte Sundell, Kennel Comics

Resultat FRK Östra utställning 2017-05-21

 

Valpklass Hanar

1 HP Keep The Faith Z Mokré Hory Äg Christina Valsås 

BIR Valpklass 1 Keep The Faith Z Mokré Hory Äg Christina Valsås

 

Hanar Juniorklass

1 HP Calzeat Made By Sweden Äg Anette Dyrén

2 HP Calzeat Break Through Äg Nicolas Veizaga

Unghundsklass

1 HP Diamante Blu II Tempo Che Vorrei Äg Anette Dyrén

2 HP Don´s Ascot Ales Äg Ellinor Björklund

3 Don´s Royal Ascot Äg Susanne Wrang

4 Quills Cruise Entertainer Äg Maria Tumle

 

Öppen klass

1 HP Almanza Winchester Äg Ann-Britt Björklund

2 HP Kvicksans Hungry Eyes Äg Thomas Björklund

3 Don´s Under Dubbelgöken Äg Karin Wikander

 

Championklass

1 HP SE U(U)CH Delphiniums Move-On Äg Lena Broms

Veteranklass

1. HP DK VV-16 FI V-16 FI VV-16 NORD VV -16 SE U(U)CH SE U(U)CH SE VCH SE VV-16 Almanza Tough Enough Äg Lena Broms

 

Bästa Hane

1.HP DK VV-16 FI V-16 FI VV-16 NORD VV -16 SE U(U)CH SE U(U)CH SE VCH SE VV-16 Almanza Tough Enough Äg Lena Broms

2.SE U(U)CH Delphiniums Move-On Äg Lena Broms

3.Calzeat Made By Sweden Äg Anette Dyrén

4. Diamante Blu II Tempo Che Vorrei Äg Anette Dyrén

TIKAR

Juniorklass 1 HP Calzeat Simply Clever Äg Christina Brinnen

2 HP Gwenrose A Special Kind Of Moment äg Lotta Karlén

 

Unghundsklass

1 HP Don´s Caviar Black Caviar Äg Lena Rösiö

2 HP Don´s Queens Vase Äg Therese Olander

3 Wildzeal Saved By The Bell Äg Lotta Strauss

Bruks/jaktklass

1 HP Ewokes Kind Of A Sparkle Äg Maria Skogsberg

Öppen klass

1 HP Kvicksans Can´t Take My Eyes Of You Äg Minna Alatalo

2 HP Wildzeal Whole Lotta Love Äg Lotta Strauss

3 Atomos Piffiga Partypingla Äg Ylva Jonsson Fahlqvist

Veteranklass

1 HP Ewoke´s You Got It Äg Maria Skogsberg

 

Superveteran

1 HP FI V-10 SEU(U)CH Wildzeal Rosa Multiflora Äg Christina Valsås

 

Bästa Tik

1 FI V-10 SEU(U)CH Wildzeal Rosa Multiflora Äg Christina Valsås

2 Kvicksans Can´t Take My Eyes Of You Äg Minna Alatalo

3 Calzeat Simply Clever Äg Christina Brinnen

4 Don´s Caviar Black Caviar Äg Lena Rösiö

Finaler

BIR Valp Keep The Faith Z Mokré Hory Äg Christina Valsås

Bästa junior 1 Calzeat Simply Clever Äg Christina Brinnen

2 Calzeat Made By Sweden Äg Anette Dyrén

Bästa Jakt Ewokes Kind Of A Sparkle Äg Maria Skogsberg

Bästa Veteran 1 DK VV-16 FI V-16 FI VV-16 NORD VV -16 SE U(U)CH SE U(U)CH SE VCH SE VV-16 Almanza Tough Enough Äg Lena Broms

2 Ewoke´s You Got It Äg Maria Skogsberg

 

Bästa Superveteran FI V-10 SEU(U)CH Wildzeal Rosa Multiflora Äg Christina Valsås

Uppfödarklass HP Kennel Don´s

 

BIR DK VV-16 FI V-16 FI VV-16 NORD VV -16 SE U(U)CH SE U(U)CH SE VCH SE VV-16 Almanza Tough Enough Äg Lena Broms

BIM FI V-10 SEU(U)CH Wildzeal Rosa Multiflora Äg Christina Valsås

Flatcoated Retrieverklubben
FRK Östras PG 174764-1 &
Organisationsnr. 802451-3759

© 2019 FRK Östra
Skapad av Lotta Luciani

Östra sektionen